היסטוריה

במהלך מלחמת העולם השנייה , כ80,000 פליטים חצו את הגבול לספרד דרך הרי הפירנאים ו20,000 מתוכם היו יהודים שנמלטו מהברבריות הנאצית . הרי הפירנאים תפקדו באותם ימים חשוכים כשער היציאה מעבדות לחרות. מי שהצליח להימלט עשה זאת דרך העיירה aulus-les-bains משם חצו את גבול צרפת לכפר tavascan , שם נתפסו ע"י משמר הגבול הספרדי והובלו לכלא בעיירה sort . ברי המזל מבניהם קיבלו ויזה לארץ "המובטחת" קנדה או ארצות הברית שם יכלו לבנות מחדש את עתידם. אבל אחרים הוחזרו לצרפת ומשם למחנות באירופה .

 

דרך החופש הייתה כרוכה בסיכונים רבים הדרכים שרצו במארבים, בתחילה ע"י שוטרים צרפתיים ובהמשך ע"י הגרמנים. שבילי ההליכה הגבוהים חצו את הפירנאים בגבהים של מעל ל2400 מטר. והאקלים המשתנה בפתאומיות גבה קורבנות רבים מהחוצים את ההרים ללא ציוד מתאים בקור ובשלג. אנשי ההרים המכירים היטב את הדרכים עזרו לעיתים תכופות מתוך תחושת סולידריות ומטעמים פוליטים.

 

 

קוראים לי ג'נה ואני חיה בכפר קטן בהרי הפירנאים הצרפתיים. אבי נולד פה ומכיר היטב את שבילי ההרים ולכן בחר לעזור לפליטים לחצות את ההרים . הרגשנו חיבור עמוק עם אותם פליטים כי אחי הגדול נעצר ע"י הגרמנים באותה תקופה בעשותו ככל שביכולתו כדי לעזור לאותם אנשים.

יום אחד אבי ביקש ממני לעזור לו בחציית ההרים עם משפחה של יהודים מבלגיה. התחלנו את חציית ההרים ב5 בדצמבר בשלוש לפנות בוקר . זה היה לילה חשוך , והלכנו בדממה ללא פנסים צמודים בחושך לאבי. כל צעד מוטעה היה מעיר את המשמרות הגרמניים שסרקו ללא הפסקה את האזור. הרגשתי פחד יחד עם תחושת הרפתקה ושליחות שנתנה לי כוח.

בדרך למעלה ליד Troun d'Ars עודדתי את הקבוצה בהראותי להם את מעבר ההרים, אבל ידעתי שעוד נכון לנו מסע ארוך וקשה. השביל היה קשה ולא פעם הצטרכתי לעזור להם לטפס בינות לסלעים . אבי עזר לנשים, סבתא ובתה , ואילו אני הלכתי ליד האבא הנושא בזרועותיו תינוקת . לבסוף חצינו את הגבול כשהתינוקת בידי, בתחושה נפלאה של נתינה בידיעה שקשיים רבים עוד לפניהם.

נהיה מאוחר והזמן לחזרה בטוחה הביתה כמעט ואזל . המשפחה הייתה צריכה לרדת למטה ל tavascan הם הודו לנו על העזרה . בתחושה מרוממת חזרנו חזרה הביתה ולאחר מספר ימים קיבלנו חדשות טובות שהמשפחה הבלגית הגיעה בשלום ליעדה.

אחרי שסיפורי התפרסם בשנת 2000 נודע לי ששמה של התינוקת שנשאתי בידי הוא קלאודיה, והיא וכול משפחתה קיבלו מקלט בקנדה ., מאז אני וקלאודיה בקשר רציף.

בשנת 2004 קיבלה קלאודיה את אות הכבוד הצרפתי ואות חסידת עולם מיד ושם.

Recull de documents historics a internet

Cronica en frances de Jeanne Rogalle
Article de premsa en francès de Jeanne Rogalle
Cronica en frances d'una jove jueva alemanya Inge Vogelstein
Resum en catala de l'historiador Josep Calvet de l'exode jueu
Video en frances de l'historia de Jeanne Rogalle (salvadora) i la filla d'Elias Zomerplaag, belga jueu que va travessar la frontera
Llibre de Edward Stourton en angles de l'exode jueu pels Pirineus
Nominacions del Comite frances per Yad Vashem
Cronica de Hans Henle en frances